ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Rowy powrót na stronę główną
   - Atrakcje
   - Atrakcje okolic

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


INFORMACJA - Atrakcje

ROWY

Mała, urokliwa miejscowość (osada rybacka) między Łebą i Ustką, na zachodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego.
Rowy leżą wśród lasów sosnowych, pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Gardno. Takie położenie tworzy niepowtarzalny mikroklimat i doskonałe warunki do wypoczynku i turystyki.
Bezpośrednie sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego uatrakcyjnia położenie Rowów i zachęca do pieszych wycieczek. Jednym z najważniejszych atutów Rowów jest bliskie położenie szerokiej i piaszczystej plaży, z każdego miejsca w Rowach.
Szerokie piaszczyste plaże, ruchome wydmy, urwiste brzegi z klifami o wysokości do 30 metrów oraz mikroklimat o leczniczych właściwościach sprawiają, że Rowy i okolice stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku nawet dla najbardziej wybrednych turystów. O czystości środowiska mogą świadczyć również niespotykane w innych regionach kraju gatunki zwierząt. Dla zachowania najatrakcyjniejszego fragmentu wybrzeża między Rowami a Łebą stworzono Słowiński Park Narodowy-światowy rezerwat biosfery.
Rowy są jednym z najbardziej atrakcyjnych miasteczek letniskowych na polskim wybrzeżu, będąc w Rowach nigdy się Państwo nie znudzicie!

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

  • Szlaki rowerowe
  • Spływ kajakowy ("Szlak Łupawy")
  • Rejsy wycieczkowe kutrami rybackimi
  • Wyprawa promem z Ustki na duńską wyspę Bornholm
  • Baza surfingowa i przystań jachtowa nad jeziorem Gardno
  • Na amatorów wędkowania czeka morze, rzeka i jezioro.
  • Grzybobranie w przepięknych, sosnowych lasach.

Historia Rowów: pierwsze wzmianki o tej miejscowości sięgają przynajmniej 1282 roku, są też zapiski z XIV, a także pochodzące z XVIII i XIX groby marynarzy szwedzkich, francuskich, holenderskich i hiszpańskich. Z XIX wieku pochodzi również neoromański kościół, zbudowany z wielkich głazów przywiezionych z Kamiennej Wyspy, który stoi do dzisiaj przy ulicy Kościelnej.

ATRAKCJE OKOLIC

Poddąbie - miejscowość letniskowa, pięknie położona , wśród sosnowych lasów nad samym morzem. Miejscowość nadmorska o współczesnej zabudowie. W 1914 r. fale sztormowe podmyły gliniaste wybrzeże, tworząc klify o wysokości 35 m. Do walorów Poddąbia zaliczyć należy przede wszystkim szeroką piaskową plażę na którą schodzi się krętymi ścieżkami.

Objazda - oddalona od Rowów o około 8 km. Na stromym wzniesieniu pośrodku wsi stoi malutki ryglowy kościół z pocz. XVII w. - jeden z najlepszych przykładów ludowej architektury na tym terenie, ze współczesnym wystrojem wnętrza. Na tyłach kościoła rozciąga się park krajobrazowy z cennymi drzewami.

Gardna Wielka - jedna z najbardziej malowniczych wsi na wybrzeżu z zachowaną stuletnią wiejską zabudową. Na wzgórzu wznosi się kościół, którego najstarsza część nawy pochodzi z XIV wieku. U stóp wsi rozciąga sie jezioro Gardno leżące na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, południowa część jeziora to doskonałe miejsce do nauki windsurfingu, a także do pływania łódką lub żaglówką.


Słowiński Park Narodowy - Światowy Rezerwat Biosfery utworzony w roku 1967 znajduje sie na Pobrzeżu Słowinskim pomiedzy Łebą, Rowami, Gardną Wielka i Żarnowiskiem. Jego powierzchnia wynosi 18 247 ha. Niezwykle urozmaicony krajobrazowo.
Park słynie z wydm ciągnących się wzdłuż Mierzei Łebskiej - przyczyną powstawania ruchomych wydm jest niszczenie zwartej pokrywy roślinnej. W czasie sztormu wiatr uruchamia piaski nie związane systemem korzeniowym roślin, powierzchnia pozbawiona roślinności powiększa się, a wyrwa w zboczu staje się coraz głębsza. Piaszczyste góry przesuwają się nawet do 10 m w ciągu roku, piasek przenoszony na sąsiednie wydmy powoduje zagładę istniejącej tam roślinności. Częstym zjawiskiem jest zamierający las zasypywany przez wydmy, pod ich naporem giną wszystkie drzewa. Po latach, gdy wydma przesunie się dalej odsłania jedynie zbutwiałe pnie drzew.
Słowiński Park Narodowy to także bogactwo flory i fauny. Wiele gatunków roślin zaliczanych jest do chronionych, należą do nich między innymi: widłak torfowy, mikołajek nadmorski, zimoziół północny, rosiczka okrągłolistna, storczyki, turzyca piaskowa, długosz królewski, poryblin jeziorny, malina moroszka.
Do najcenniejszych gatunków ptaków należy zaliczyć takie gatunki jak: bielik, orlik krzykliwy, orzeł przedni, puchacz, kruk, łabędzie i liczne gatunki kaczek. Wśród ssaków liczne są jelenie, sarny, dziki, jenoty i zające. Do osobliwości świata zwierzęcego należy zaliczyć pojawiające się tutaj od czasu do czasu foki i morświny.




Data publikacji:  2005-12-30 | licznik wyświetleń 14538




Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 22 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.146 sek.